Deklaracja Prostego Języka

3 października 2018 roku przedstawiciele ministerstw i innych instytucji ważnych dla prostego języka uroczyście podpisali deklarację prostego języka. Podpisując ją zobowiązali się, że będą m.in.:

  • dążyć do tego, aby ich pracownicy doskonalili kompetencje niezbędne do przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie;
  • tworzyć standardy językowe i zachęcać pracowników do ich stosowania; uwrażliwiać pracowników na potrzeby innych – bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy poziom wykształcenia;
  • wprowadzać rozwiązania zgodnie z ideą prostego języka oraz propagować je wśród innych.

Tym samym, rozpoczął się nowy okres w polskiej historii prostego języka. Przeszliśmy do etapu działań systemowych i aktywnej współpracy: wymiany doświadczeń, materiałów, ale też kompetencji w zakresie prostego języka.

Sygnatariusze deklaracji

Deklarację współpracy na rzecz prostej komunikacji w urzędach podpisali przedstawiciele:

  1. Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju (obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej),
  2. Szefa Służby Cywilnej,
  3. Ministerstwa Energii (obecnie Ministerstwo Aktywów Państwowych),
  4. Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (data likwidacji: 7 października 2020 r.),
  5. Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (obecnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii),
  6. Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego,
  7. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  8. Polskiej Agencji Prasowej,
  9. Lubelskiej Fundacji Rozwoju,
  10. Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu w Warszawie,
  11. Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego (od 10 stycznia 2019 roku),
  12. Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (od 13 marca 2019 roku),
  13. Ministerstwa Środowiska (obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska) (od 14 maja 2019 roku),
  14. Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (od 31 maja 2019 r.),
  15. Urzędu Miasta Kalisza (od 31 maja 2019 r.),
  16. Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej (od 31 maja 2019 r.),
  17. Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego (od 24 czerwca 2019 r.),
  18. Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (od 9 lipca 2019 r.),
  19. Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (od 3 października 2019 r.),
  20. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (od 3 października 2019 r.),
  21. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (od 3 października 2019 r.),

Efekty porozumienia

Sygnatariusze propagują ideę prostego języka w swoich instytucjach, ale też wśród podmiotów, z którymi współpracują. Jednym z efektów ich współpracy było seminarium na temat prostego języka dla włodarzy gmin ze Specjalnej Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Zorganizował je Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego (sygnatariusz) we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej (sygnatariusz).

Następnie przedstawiciele sygnatariuszy wspólnie debatowali na temat możliwości upraszczania pism w postępowaniu administracyjnym, które jest bardzo trudne ze względu na ograniczenia prawne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (sygnatariusz) zaprezentował uproszczone decyzje administracyjne. W spotkaniu wzięło udział około 100 osób z różnych instytucji.

Kolejnym wydarzeniem, powiązanym z porozumieniem jest opublikowanie wyzwań dla służby cywilnej w sprawozdaniu Szefa Służby Cywilnej za 2018 r. Szef Służby Cywilnej (sygnatariusz) wyznaczył prosty język jednym z priorytetów dla służby cywilnej na najbliższe lata. Priorytety te dotyczą całej służby cywilnej czyli ok. 118 tysięcy osób w 1832 urzędach w całej Polsce.

Większość naszych działań edukacyjnych w zakresie prostego języka wspiera Krajowa Szkoła Administracji Publicznej (sygnatariusz). KSAP realizuje swój odrębny harmonogram szkoleń i warsztatów na temat prostego języka, ale też wspiera organizacyjnie spotkania Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na ten temat.

Warto też wspomnieć o efektach pracy zespołu liderów prostego języka w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Projektów Unijnych. Opracowali oni formatki prostych pism z cyklu oceny projektów unijnych. Podzieli się efektami pracy z przedstawicielami krajowych i regionalnych programów Funduszy Europejskich.

W styczniu 2020 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (sygnatariusz deklaracji) ogłosiło nowy konkurs z popularnej wśród przedsiębiorców „szybkiej ścieżki” w programie Inteligentny Rozwój. NCBiR uprościł w nim dokumentację konkursową. Dzięki zastosowaniu prostszego języka i nowej szacie graficznej dokumenty stały się łatwiejsze w odbiorze.

Czy można dołączyć do deklaracji?

Księga deklaracji jest otwarta i uzupełniana na bieżąco kolejnymi podpisami. Instytucje, które chcą dołączyć się do współpracy na rzecz prostej komunikacji w urzędach, mogą to zrobić. Zainteresowanych prosimy o kontakt z pracownikami Wydziału Wydawnictw, Promocji Prostego Języka i Dostępności, e-mail: prosty.jezyk@mfipr.gov.pl

Zobacz również